Blog > Komentarze do wpisu

Josef Kroutvor. Europa Środkowa: anegdota i historia.

Esej o Europie Środkowej opublikowany został w 1979 roku. Wówczas autor tak postrzegał opisywany przez siebie świat:

W Europie Środkowej wszystko jest płaskie, wyrównane, podporządkowane powszechnej przeciętności. Drogą Europy Środkowej jest droga złotego środka. Nie ma tu skrajnej nędzy ani wielkiego bogactwa, skrajnej prawicy ani radykalnej lewicy, gwałtownych namiętności ani trzeźwego rozumu - intuicja, ostrożność oraz dowcip są dobre na wszystko.

Gdyby zaintrygowało nas, które kraje, jakie obszary autor określa Europą Środkową przeczytać możemy taką oto wypowiedź:

Na zachodzie granicę wytycza Monachium i mniejsza, czy jest to fakt pozytywny, czy negatywny. Na górze Drezno jako drugie z miast niemieckich. Pozostałość po dawnej monarchii austro-węgierskiej reprezentują: Wiedeń, Budapeszt, a także Kraków. Należy pamiętać, że i żydowski Lwów należy do Europy Środkowej. Wewnątrz leży jeszcze Bratysława, Brno i wreszcie Praga jako idealne centrum środkowoeuropejskiej przestrzeni.

Kroutvor twierdzi również, że o ile nie da się ściśle wyznaczyć współcześnie granic w sensie politycznym, to tożsamością Europy Środkowej zawsze pozostanie jej kultura, najdoskonalej odzwierciedlająca się w literaturze.

Ekspresjonizm środkowoeuropejski można bez przesady porównać jedynie z odrodzeniem narodowym. Różnica polega jednak na tym, że odrodzenie przyszło wyłącznie na fali ideologii narodowej, patriotycznej, podczas gdy ekspresjonizm środkowoeuropejski był nurtem wielonarodowościowym, przejawem europejskości i humanizmu.

Interesujący jest pogląd autora (wspierany przez Josepha Rotha) na temat mocarstwa austro-węgierskiego i późniejszego oddzielenia się Austrii od pozostałych krajów.

Oczywiście tylko Słoweńcy oraz galicyjscy Polacy i Rusini, tylko chałaciarze z Borysławia i handlarze koni z Baczki, tylko muzułmanie z Sarajewa i sprzedawcy pieczonych kasztanów śpiewają jeszcze „Boże wspieraj”. Bo niemieccy studenci z Brna i Chebu, dentyści, aptekarze, czeladnicy fryzjerscy i artyści – fotografowie z Linzu, Grazu i Knittelfeldu, wszyscy ci wołowaci Alpejczycy śpiewają Wacht AM Rhein. Zobaczycie, moi panowie, że ta wierność Nibelungów zgubi Austrię! Istotę Austrii stanowią jej peryferie, a nie centrum. Nie znajdziecie Austrii w Alpach! Tam znajdują się kozice, szarotki i krokusy, lecz ani śladu podwójnego orła. Substancję Austrii żywią i zasilają jedynie kraje koronne.

Mogłabym jeszcze sporo cytować, ale sądzę, że już to co Wam przedstawiłam stanowi dobrą pokusę do tego, by sięgnąć po esej Josefa Kroutvora.

Europa Środkowa jako twór kulturowy i mentalny jest mi bardzo bliska i z wielka radością poczytałam o tym, co wg autora, ja stanowi. Zachęcam:)
... 
poniedziałek, 31 marca 2008, mbmm

Polecane wpisy

  • Jego Europa Środkowa

    I stało się. Zadeklarowałam, więc przeczytałam (to nic, że z paromiesięcznym opóźnieniem ;)) chociaż książkę kupiłam zaraz po tym, jak Stasiuk dostał za nią Nik

  • Ministerstwo Bólu

    To już ostatni mój kontynent. Planując podroż po 6 kontynentach, nie wybrałam żadnej książki z Europy. I mimo, że przez ten czas przeczytałam (poświęciłam im ki

  • "Pod nieobecność mężczyzn" Besson Philippe

    Debiutancka powieść francuskiego pisarza. Fabuła zamknięta jest w formie listów, wspomnień, wypisów z dziennika. Paryż, lato 1916. Vincent, Artur. Marcel. Wych

Komentarze
2008/03/31 12:28:35
Cytaty rzeczywiście dyskusyjne - Europa Środkowa z punktu widzenia Austro-Węgier. Ja mam w planach Dunaj Magrisa, może zobaczę inny punkt widzenia:)
-
2008/03/31 16:30:14
Hm, trzeba przyznać, że czasy austro-węgierskie spowodowały w naszej części Europy pewne zawirowania. Wizualnie - wystarczy popatrzeć na dworce kolejowe;) Mentalnie - cóż, jakoś wciąż bliżej mi do Węgra czy Słowaka niż do Niemca czy Francuza. Ale to może tylko mój fioł;)))
-
2008/03/31 16:47:20
kocham ten esej, pamietam jakie wrazenie zrobil na mnie, kiedy czytalam go po raz pierwszy :)))
do tej pory bezskutecznie poluje na ksiazke na allegro, w antykwariatach, z tego co wiem, to wydano go jeszcze w zbiorowce pt antologia czeskiego eseju, ale to tez jest nie do zdobycia
wydac wznowione, prosze!
-
timbuktu3
2008/03/31 23:34:54
Dziękuję. Jeśli zdobędę - przeczytam :-)